Złoty prezent na ślub

1

Wśród podarunków ślubnych często goszczą te o bezpośrednim wymiarze finansowym. Choć wiele osób poszukuje pomysłów na coś więcej niż tylko przysłowiowa koperta. Trendem ostatnich lat jest przekazywanie w prezencie na ślub sztabek złota i srebra. Najmniejsze z nich można kupić już za mniej niż 200 zł. Co ciekawe sztabki złota kupują również narzeczeni jeszcze przed ślubem. Wszystko po to, by obniżyć koszt obrączek…

Fot. Andrew Czap, CC BY-SA 2.0

Fot. Andrew Czap, CC BY-SA 2.0

W ofercie niektórych sklepów znajdują się sztabki np. z wizerunkiem Matki Boskiej lub tzw. medali okolicznościowych. W przypadku takich przedmiotów zapłacimy jednak wielokrotnie więcej niż wynosi sama wartość srebra lub złota z jakiego wykonany jest przedmiot. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ofertę profesjonalnych dilerów złota i srebra.

– Jako prezenty bardzo popularne są sztabki od 1 do 5 gram. To wydatek od ok. 150 do 800 zł, w zależności od gramatury i dodatkowych elementów na sztabce, takich jak np. hologram. Sztabki o większych gramaturach to już wydatek kilku, a nawet kilkuset tysięcy złotych – tłumaczy Robert Śniegocki, dyrektor sprzedaży w Mennicy Wrocławskiej.

Na rynku coraz częściej pojawiają się też tradycyjne sztabki uznanych producentów ale w specjalnie zaprojektowanych opakowaniach certipack, czyli plastikowych kartach, w których umieszczone są sztabki. – Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie monetami z największych mennic świata, które wzbogacane są motywami tematycznymi. W tym roku hitem jest moneta Klejnot Życia z mennicy kanadyjskiej, która wykonana jest ze srebra, ma elementy platerowane złotem, wtopione kryształki Swarovskiego i oczywiście obowiązkowy wizerunek Królowej Elżbiety II – opowiada Robert Śniegocki.

Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu monety trzeba uważnie sprawdzać jej pochodzenie i czy faktycznie jest monetą. Rynek zalewają numizmaty nie posiadające często dużej wartości, sprzedawane w wygórowanych cenach. Tymczasem moneta jest monetą tylko wtedy, gdy jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w kraju z którego pochodzi. Czyli posiada np. nominał.

Zobacz w Mysaver TV

Sztabka na obrączki

Rośnie również popularność przetapiania własnych sztabek na obrączki. Okazuje się, że może to obniżyć koszt zakupu biżuterii ślubnej nawet o 40%.

Koszt dwóch trzygramowych obrączek próby 585 to ok. 2 tysięcy złotych. Z kolei pięciogramowa sztabka złota próby 999 kosztuje ok. 800 zł. Ze sztabki o takiej wadze możemy otrzymać dwie obrączki próby 585 o wadze ponad 4 gram. Jak to możliwe?

Wielu jubilerów chętnie przyjmuje zlecenia przetapiania sztabek z czystego złota na biżuterię, w tym obrączki ślubne. Jak wiadomo biżuterii nie wykonuje się z czystego złota, więc 5 gram kruszcu pozwala na uzyskanie np. 8,5 gram materiału na obrączki.

Obrączki przetopione z własnej sztabki to także szansa na biżuterię wg. własnego wzoru.

Dlaczego złoto?

Złoto doskonale przechowuje wartość i jest odporne na inflację, czyli wzrost cen połączony ze spadkiem realnej wartości papierowego pieniądza, co z pewnością stawia go ponad gotówką i lokatami bankowymi. W ciągu ostatnich 10 lat wartość tego kruszcu wzrosła ok. czterokrotnie.

Niezależnie od tego, jakie będą perspektywy i prognozy gospodarcze dla świata, złoto może być jedną z nielicznych lokat odpornych na wszelkie zawirowania. Nawet kiedy papierowe waluty słabną, złoto to realny pieniądz.

Warto podejść do kupowania złota jak do formy ochrony oszczędności. W takiej sytuacji bieżąca cena złota nie jest najważniejsza. Królewski metal ma się sprawdzić w „czarnej godzinie”.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

PR Manager w Grupie Goldenmark. Przez blisko 6 lat współtworzył agencję interaktywną Lama Media. Pierwsze doświadczenie dziennikarskie zdobywał w magazynie Biznes Wrocławski publikował też w miesięcznikach branżowych i tygodniku "Uważam Rze". Był współtwórcą i redaktorem kilku portali informacyjnych i tematycznych w tym serwisu RynekZlota24.pl, z którym związany jest od początku jego istnienia.

1 komentarz

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.